

‘Wie-is-wie’ brengt netwerk ouderen in kaart
Buurman, vriend, vrijwilliger, dochter, huisarts, maatschappelijk werker enzovoorts. Met de digitale tool ‘Wie-is-wie’ kunnen ouderen en zorg- en welzijnsprofessionals nu eenvoudig zelf het netwerk van ouderen in kaart brengen. Het handige hulpmiddel om overzicht te krijgen van netwerk en hulpverleners is ontwikkeld door BeterOud.
Telefoonlijstje van vroeger
‘De ‘Wie-is-wie’ is eigenlijk een sociale kaart, of het telefoonlijstje van vroeger’, legt projectleider Hans Alderliesten (Movisie) uit. ‘Mensen hebben dat op het prikbord of de koelkast hangen. Handig om bij de hand te hebben. De wie-is-wie kan deze lijstjes vervangen én geeft een totaalbeeld van het netwerk van de oudere. Het is dus handig voor de oudere zelf én voor de professional. Ouderen kunnen hun mantelzorger of een professional vragen deze ‘Wie-is-wie’ met hen te maken en in te vullen. Het initiatief kan ook vanuit de professional komen, het is goed voor mensen om zicht te hebben op hun netwerk en behoeften. Het overzicht biedt de kans om te zien waar gaten vallen en verbindingen te leggen. In de ‘Wie-is-wie’ kunnen gebruikers net zoveel aangeven als ze willen. In het vakje ‘bijzonderheden’ kun je invullen welke hobby’s je hebt of dat je nog ergens allergisch voor bent. Dat kan handig zijn om te weten en te delen.’
Ouderen betrokken
De tool is gebaseerd op de interactieve infographic ‘Wie is wie in de wijk?’, die vorig jaar is ontwikkeld. Deze infographic is gemaakt door de werkplaats van Lokaal Samenwerken van BeterOud. Ook bij de ontwikkeling van de wie-is-wie zijn ouderen nadrukkelijk betrokken. Hans Alderliesten: ‘In Amsterdam en Druten hebben we focusgroepen georganiseerd met ouderen en professionals. Ook zijn hier vertegenwoordigers van ouderenbonden bij betrokken. De centrale vraag in deze focusgroepen was: wat zou je graag willen? Aanvankelijk dacht ik dat de wens in Amsterdam nog wel eens anders zou kunnen zijn dan in Druten. Dat bleek echter niet het geval. Ouderen willen vooral duidelijkheid en overzicht waarin ze kunnen zien bij wie ze terecht kunnen. Wie kan ik bellen als ’s nachts het brand-alarm gaat? Voor professionals geldt dat zij het prettig vinden om te weten hoe het netwerk van de oudere eruit ziet en dat het fijn is om te weten met welke andere professionals een oudere te maken heeft. Daarmee ontstaat een integraal beeld en wordt er niet langs elkaar heen gewerkt.’
Overzicht in 5 eenvoudige stappen
Een eigen ‘Wie-is-wie’ is te maken in 5 gemakkelijke stappen:
1. Vul de naam in;
2. Vul namen van familie, buren en vrienden in die de oudere helpen;
3. Vul namen van zorgverleners in: (huis)arts, thuiszorg of ander hulpverleners;
4. Vul overige bijzonderheden in (bijv. hobby’s, allergieën);
5. Druk op de knop om het overzicht te downloaden.
Een oudere kan de ‘Wie-is-wie’ alleen invullen of samen met bijvoorbeeld een partner, kind(eren) of zorgverlener. De tool is via de pc of tablet in te vullen en daarna te printen. Of print een lege ‘Wie-is-wie’ en vul deze met pen in.
Direct invullen